معرفی امکانات پورتال معرفی امکانات پورتال

 

 

معرفی امکانات پرتال کتابخانه دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه الزهرا(س)

از امکانات برجسته و شایان ذکر در این پرتال ، علاوه بر جستجوی اینترنتی منابع  و امکان تورق و دانلود منابع الکترونیکی ، می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

۱. طراحی شکل ظاهری و امکانات محتوای پرتال بر اساس نیاز کاربران این کتابخانه

۲ .دسترس پذیر کردنِ آسان و سریع منابع اطلاعاتی برای کاربران از طریق امکانات پرتال و بدون نیاز حضورِ کاربران در کتابخانه

 

 

۳. نگاهی فراتر از خدمات کتابخانه ای و ایجاد یک مرکز مجازیِ اطلاع رسانی وآموزشی

۴.ایجاد صفحاتی جهت نمایش تصویری و اطلاعاتیِ آثار مکتوبِ اساتید و کارمندان دانشکده به ترتیب سالهای مختلف انتشاربا امکان اتصال اینترنتی به ناشر و درخواست خرید اینترنتی

(On line ) آنان

 

 

 

۵.ایجاد صفحاتی برای اطلاع رسانی همایشها و سمینارهای علمی وپژوهشی داخلی و خارجی به کاربران با تقسیم بندی های موضوعی مورد نیاز گروهای آموزشی

 

 

۶. ایجاد فضایی برای معرفی منابع و تکالیف درسیِ اساتید با تفکیک گروه های آموزشی و ایجاد صفحاتی برای تمامی اساتید دانشکده. در صفحات مذکور؛ واحدهایِ درسی اساتید و منابع مورد تدریس معرفی می گردند .این بخش قابلیت ارائه جزوات آموزشی ، تمارین و تحقیق­ها را نیز دارد.

 

 

۷.  ایجاد صفحاتی برای اطلاع رسانی در خصوصِ عناوین پایان نامه های مصوب به تفکیک گروه های آموزشی

۸ . ایجاد پایگاه های اطلاعاتی شامل ؛ بانک منابع دیداری و شنیداری ( فیلمهای آموزشی قابل نمایش و قابل دانلود )، بانک پرسشنامه ها ( پرسشنامه ها قابلیت دانلود داشته و به تفکیک موضوعات مورد پژوهش دانشکده ارائه شده اند) بانک بروشورهای اطلاعاتی و آموزشی (قابل نمایش و دانلود)

 

۹ . ایجاد صفحه ای با نام  لینکهای مفید جهت معرفی و امکان اتصال به سایتهای مورد نیاز کاربران (سایتهایی برای دریافت پایان نامه های تمام متن خارجی ، دریافت مقالات دسترسی آزاد خارجی و داخلی ، آدرس دانشگاه های مهم و دانشکده های علوم تربیتی و روانشناسی داخل و خارج از کشور،  آدرس مراکز علمی ، انجمن ها و کتابخانه های مهم مورد گروه های آموزشی دانشکده)

۱۰. ایجاد صفحه ای با نام  دانلود برنامه های مفید ( ارائه برنامه های کاربردی و آماری مورد نیاز کاربران با امکان نصب رایگان، راحت و سریع)

۱۱. ایجاد راهنماهای مفصل و مصور برای تمامی امکانات و مراحل استفاده از پرتال

۱۲. ایجاد فضایی کامل، سریع وراحت برای ارتباط بین کاربران با کتابخانه (دریافت نظرات ، پرسشهای متداول ، سوالات تخصصی و مرجع ، حتی ارسال مدارک از طریق پرتال )

۱۳ .اطلاع رسانی در خصوص، بخشها ، مقررات ،معرفی کارمندان کتابخانه( با راههای تماس) ، اخبار و اطلاعیه های کتابخانه

۱۴.تهیه گالری عکس از؛ بخشهای کتابخانه در سالهای مختلف، کتابخانه های مهم داخلی و خارجی

 

شایان ذکر است ؛ تمامی امکانات مذکور و همچنین امکان استفاده از منابع الکترونیکی (پایان نامه و کتاب)  در پرتال با توجه به رعایت حق مولف (کپی رایت) در نظر گرفته شده اند. بدین ترتیب که فقط اعضاء کتابخانه ( با تعریف میزان و نوع دسترسی) می توانند به صفحات و امکانات مذکور دسترسی داشته باشند و به­ عنوان مثال منبعی را تورق و صفحاتی از آنرا دانلود نمایند)