معرفی کتابخانه معرفی کتابخانه

 
 
 

کتابخانه دانشکده در سال 1376 با فضای 34مترمربع و حدود 4هزار نسخه کتاب فارسی و لاتین کارخود را آغاز نمود . این فضا در سال‌های بعد با افزایش تعداد عناوین مکتوب و الکترونیکی به سرعت توسعه یافت و در حال حاضر در فضایی به مساحت بیش از 200مترمربع مجموعه ای بالغ بر 21هزار نسخه کتاب فارسی و لاتین ، 20 عنوان نشریه تخصصی ، بیش از 1000 پایان نامه کارشناسی ارشد و دکترا ، ده ها سی دی و تجهیزات کتابخانه ای و رایانه ای پذیرای استادان ارجمند و دانشجویان و پژوهشگران گرامی است.


سیستم به صورت مخزن باز است. خدمات فنی در داخل مجموعه توسط کارشناسان کتابخانه انجام می گیرد و همچنین پایان نامه ها به عنوان یکی از منابع مهم پژوهشی چکیده نویسی و نمایه سازی می گردد.

دراین کتابخانه برای اولین بار در دانشگاه الزهراء(س) ، بانک الکترونیکی پایان نامه ها ایجاد شده و نسخه چاپی آنها جمع آوری شده اند. بدین معنی که مراجعین می توانند به فایل الکترونیکی پایان نامه ها از طریق شبکه داخلی  دسترسی پیدا کنند . این کار علاوه بر توسعه سرعت و سطح دسترسی کاربران ، ضریب امنیتی در حفظ و نگه داری پایان نامه ها را افزایش داده است

سایت رایانه ای دانشجویان نیز در کتابخانه قرار دارد. اعضا و مراجعین در سایت کتابخانه می توانند به جستجوی منابع علمی و پژوهشی اینترنتی و الکترونیکی بپردازند. می توانند به بانک های اطلاعاتی موجود در دانشگاه الزهراء(س) دسترسی داشته ، همچنین از طریق سایت های موجود در اینترنت مقالات علمی و پژوهشی فارسی ( تمام متن ) را جستجو نمایند. لازم به ذکر است کتابخانه دانشکده طی دو دوره به عنوان برترین کتابخانه دانشگاه الزهراء(س) شناخته شده و اکنون نیز بر روی شبکه به شکل پرتال قابل دسترسی در هر نقطه جهان است.

این کتابخانه در حال حاضر در دو بخش ؛ طبقه همکف و حیاط دانشکده مستقر است. بخش مخزن و امانات کتاب در طبقه همکف و بخش های ؛ سالن مطالعه ، مرجع ، نشریات ، سایت دانشجویی ، بانک پایان نامه در حیاط دانشکده واقع شده است.

همچنین در سالن همکف فضایی برای مطالعه آزاد و گفتگوی دانشجویان در نظر گرفته شده است.